Proč jsou svatební kameramani tak drazí aneb co vše se skrývá za cenou? Previous item Technika svatebního...

Proč jsou svatební kameramani tak drazí aneb co vše se skrývá za cenou?

Nemusíte být zrovna špičkovým ekonomem, abyste věděli, že dobrý svatební kameraman nemusí být nejdražší. Cena za svatební video závisí na mnoha faktorech.

Kameraman na svatbu – cena na trhu

Cena natáčení svateb v České republice se obvykle pohybuje od 5 000 do 50 000 Kč za výrobu filmů z jedné svatby. Za tuto částku obvykle můžeme získat dva filmy. Jeden kratší – hudební video, které obvykle trvá od 3 do 10 minut, a druhé reportáž. Často toto svatební video trvá od 30 minut do dokonce tří nebo čtyř hodin. Někdo chce jen krátký souhrnný film, což je obvykle levnější varianta, ale rozhodně nemusí být kvalitní.

Na čem závisí cena svatebního videa?

Na čem závisí cena svatebního videa? Bude to zahrnovat venkovní záběry? Je snadný dojezd  na uvedená místa? Musí svatební kameraman využít další možnosti hardwaru, jako je filmový výložník, elektronický stabilizátor obrazu, mikrofon se sponou? A jak dlouho budou filmy trvat? Budou záběry z dronu? Pokud ano, je filmař kvalifikovaný? Tyto podrobnosti samozřejmě přímo ovlivňují kvalitu konečného produktu.

Takže kameraman za 4 000 Kč, který nemá téměř žádné vybavení, se za jeho nízkou cenu nakonec může ukázat jako dražší než ten za 12 000 Kč, který nabízí komplexní služby. Co jeho služby zahrnují a jaké využívá vybavení je vhodné se zeptat již na schůzce před podpisem smlouvy.

Vyplatí se mít kameramana na svatbě?

Pokud je kameraman jen malým doplňkem na vaší svatbě, můžete využít nabídky blízkého člověka, který vám nabízí službu za nižší cenu. Pokud však chcete mít na celý život opravdu dobrou památku, ke které se vždy rádi vracíte, a chcete-li mít v hlavě ten nejlepší obraz toho dne, najměte si a zaplaťte profesionálnímu filmaři, rozhodně to nebudou vyhozené peníze.

Tím spíše, že při sledování svatebního videa si můžete připomenout nejen to, jak jste vypadali a jak vypadali naši blízcí, ale také to, jaký je jejich způsob bytí, pohybu, interakce s ostatními atd. Film jako svatební upomínka má klady a zápory, ale také vám dává mnohem více vzpomínek než fotografie v zaprášeném albu.